Åbent:Hverdage 13-17 weekend/helligdage11-17
Fernisering: Kristi Himmelfart 18.5 kl.14.
Kristi Himmelfartsdag åbner KunstPunkt Augustenborg dørene op for udstillingen Lars Tholander´s strøg og streger.
Tholander udstiller sine seneste værker, serien OCEAN og ISLANDS BRYGGE. Udstillingen er kommet op at stå med kort varsel og præsentere derfor værker der er skabt over en længere periode. Illustrative værker i akryl på lærred, watercolor/tuch, keramiske krukker og Haboku, en japansk male teknik.
Fernisering: Kristi Himmelfartsdag torsdag d.18.05.kl.14.00 v. Aase Nyegaard og udstillingen vises til og med d.31.05.
LARS THOLANDER
Createur og Provokateur. Jeg er født og opvokset i Danmarks have, Svendborg. Min kunstneriske åre gjorde, at jeg blev optaget på Akademiet for Fri og Merkantil Kunst i København under Otto Frello. Jeg har igennem årene virket som Art Director og illustrator for Lademanns Forlag, Illum, Ecco, Danfoss, Siemens og Bestsellers.
Igennem hele mit voksne liv har jeg sideløbende dyrket min frie kunstneriske side. Jeg er medlem af LandArt gruppen AZUR og kunstner gruppen Den Nordiske Gruppe. Ide mand og grundlægger af KunstVærket, de 70 kunstværksteder i Augustenborg..
I mine illustrationer og malerier arbejder jeg helt frit, jeg er som sagt opvokset i en blomsterhave, jeg prøver at fange skønhed og glæde. Jeg er inspireret fra de caribiske, mexikanske og musiske miljøer, og samtidig det masse samfund vi bevæger os i, “popcorn”. Den keramiske pasion startede op i 2020.
Best regards/Med venlig hilsen
Lars Tholander
THOLANDER
Skonnerten 6,1.
DK-6400 Sønderborg
Phone +45 40798080
http: tholander.dk
http: AzurArt.dk
http: hertugbyen.dk
Kaere Lars,
wir sind begeistert von ihrer Ausstellung, die wir gestern, Samstag, den 20.05.2023 von Ihnen persönlich begleitet, erleben durften.
Besonders fasziniert hat uns nicht nur die Auswahl und Vielfältigkeit ihrer Motive sondern insbesondere ihre phantasievolle und farbenfreudige Umsetzung.
Sie zeigt deutlich ihre Schaffens- und Lebensfreude, die auch eine absolut positive Stimmung im Betrachter erweckt.
Mein Mann Rainer sowie unser Sohn Carsten und ich danken ihnen sehr.
Ingrid Taprogge aus Hamburg zur Zeit auf der SY „Windsbraut“ im Yachthafen von Augustenborg
Liebe Ingrid, Rainer und Carsten
Herzlichen Dank für Eure lobenden Worte.
Wir freuen uns und sind stolz, dass Euch die Ausstellung gefallen hat.
Es ist schön, eine Resonanz auf unsere der Ausstellers Arbejd zu bekommen.
Wir müssen auch einen Gruß von Lars Tholander ausrichten er möchte sich auch bedanken.
Mit freundlichen Grüßen
KunstPunkt