Indlæser Begivenheder

Terapi af 2 på stoffer.

I en verden, hvor forandringer sker med stor hastighed og man ikke altid ved,  hvem der er ven eller fjende,  er det godt med noget at fordybe sig i.

 I tekstilernes verden sker tingende ikke så hurtigt. Der er tid til at stoppe op, vurdere, ændre, gå tilbage, ændre igen. Her kan man glæde sig over farve, mønstre og teksturer.

2 på stoffer består af Anne Merete Nilausen og Puk Nielsen. Vi er mor og datter, Vi fandt begge Patchwork for godt 20 år siden, og hygger os rigtig meget med det. Vi startede som mange andre med lidt syning over pap, men igennem tiden er det nok stukket en smule af, en stor del af vores fritid bliver brugt på at sy patchwork, snakke om patchwork og se andres patchwork.

Terapi er udstilling, der tager udgangspunkt i nyere værker. Der vil være noget traditionelt, noget moderne, noget art,  noget med mange farver, andet i grå toner – men fælles for det hele har været,  at det gav ro og fordybelse at lave.

Del dette på din foretrukne platform

Læg en kommentar

Go to Top